Sensor dla dzieci

system_sensor_mysz_z_przyciskamiRehabilitację i lepszą komunikację z dziećmi cierpiącymi na porażenie mózgowe umożliwić ma trzecia odsłona Systemu Sensor. Nowatorskie urządzenie stworzył ostrowski konstruktor i pasjonat – Roman Biadała.

„Poprzednie urządzenia pozwalały na —-> sterowanie komputerem za pomocą nawet jednego mięśnia za pośrednictwem fal mózgowych „System Sensor Mysz został oparty na odpowiednim wykorzystaniu dużych przycisków odpowiadających klawiszom komputerowej myszy – i stąd jego nazwa. Umożliwia ona obsługę aplikacji dzieciom, które mają na tyle ograniczoną sprawność, że nie mogą posługiwać się tradycyjną myszką. System Sensor MYSZ posiada dwa joysticki i sześć gniazd do przycisków oraz gniazdo USB. Nie wymaga on żadnych dodatkowych sterowników ani oprogramowania, jest kompatybilny z systemami: Windows, OS MAC, Linux, Android. Po podłączeniu do komputera czy tabletu urządzenie zostanie przez system operacyjny wykryte i jest gotowa do pracy tak jak klawiatura czy zwykła mysz. Sensor Mysz współpracuje z aplikacjami służącymi do rehabilitacji między innymi takich jak The Grid 2.”


„To jest wręcz rewolucyjne urządzenie” – powiedziała Radiu Centrum Justyna Puchałka-Stecyk, logopeda i terapeutka 4-letniego Adama, która zainspirowała Romana Biadałę do skonstruowania myszki dla dzieci z porażeniem mózgowym: „Te dzieci bardzo często zostają bez jakiejkolwiek pomocy, bez narzędzi, które umożliwiłyby im choćby zabawę na poziomie dziecka kilkuletniego. Pamiętać musimy, że oprócz klocków mamy też komputery. Zdawać by się mogło, że obsługa zwykłej myszki jest bardzo prosta, ale w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym okazuje się być zadaniem ponad siły. Sensor Mysz jest inna – nie wymaga wyodrębniania pojedynczych palców, precyzji – można ją obsługiwać całą ręką – i to jest ta różnica.”

Jak podkreśla konstruktor, dodatkowym wyzwaniem przy tworzeniu przełomowej myszki, była świadomość, że urządzenie ma służyć dzieciom, które nie dość, że są przykute do łóżka, to nie znają jeszcze liter, nie potrafią pisać. Sensor Mysz to jedyne tego typu urządzenie w Polsce i jedno z niewielu na świecie.

Aplikacje do rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym, które współpracują z urządzeniem System Sensor Mysz:

http://bomomo.com/
http://thisissand.com/
http://www.audepicault.com/fanfare/fanfare.htm
http://tonematrix.audiotool.com/