AMINOKWASY

AMINOKWASY

Nawet niewielki niedobór aminokwasów może uniemożliwić rozwój mięśni.

– Aminokwasy powstrzymują ucieczkę azotu z organizmu a tym samym skutecznie zapobiegają stanom katabolicznym organizmu.

– Aminokwasy pomagają też w czasie redukcji utrzymać masę mięśniową, gdy dieta nisko kaloryczna jest dla niej destrukcyjna.

– Aminokwasy zwiększają efektywność treningu, pomagają wprowadzić organizm w stan anabolizmu. Preparaty zawierające aminokwasy wykazują swą przydatność zarówno w okresie budowy masy mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej, są także niezwykle pomocne w sportach wydolnościowych.

Czym są aminokwasy i jaką pełnią funkcję w organizmie?

Aminokwasy są cegiełkami budującymi wszystkie białka ustrojowe oraz powstają z nich bardzo istotne substancje o działaniu fizjologicznym 6p. tyrozyna zapoczątkowuje syntezę dopaminy, adrenaliny, tyroksyny i melaniny. Aminokwasy wykazują dzłałanie anaboliczne i antykataboliczne, silnie stymulują układ hormonalny. Po wysiłku przyspieszają regenerację mięśni a w określonych sytuacjach stają się materiałem energetycznym. Niektóre z nich przyczyniają się do rozpadu tkanki tłuszczowej oraz wzmocnienia układu odpornościowego.

 Różnica między preparatami białkowymi a aminokwasowymi

Białko, pochodzące z pokarmu, ulega w przewodzie pokarmowym enzymatycznemu trawieniu do wolnych aminokwasów i peptydów, które, wchłonięte do krwiobiegu, trafiają do mięśni. Preparaty aminokwasowe są już gotowymi do wchłonięcia mieszankami wolnych aminokwasów i mikropeptydów. Aminokwasy z produktów białkowych wchłaniają się dopiero po strawieniu odżywki w przewodzie pokarmowym, natomiast aminokwasy z hydrolizatu niemal bezpośrednio po ich spożyciu. Stosując hydrolizaty białkowe oszczędzamy energię traconą na procesy trawienia, skracamy czas ich wchłaniania oraz zdecydowanie zmniejszamy obciążenie układu pokarmowego co jest szczególnie istotne w stosowaniu gotowych mieszanek węglowodanowo-aminokwasowych tuż przed wysiłkiem fizycznym.